Trendy w modzie plażowej 2017
17 maja 2017
Show all

Japonki, kupić czy wymienić na sandały?

Latem przynajmniej cześć z nas uwielbia nosić japonki, ale czy przypadkiem nie szkodzimy sobie i swoim stopom?
Niestety ale japonki mogą powodować szereg schorzeń i problemów nie tylko stóp lecz również kręgosłupa. Na co zatem warto zwrócić uwagę aby nie mieć tego typu problemów, mimo wszystko jest to jednak bardzo wygodne obuwie i przez wiele osób wybierane.

Podstawowe elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na noszenie japonek:

1. Wybierajmy klapki z bardziej sztywną podeszwą – nie powinny one się móc złożyć na pół. Swietnie jeśli japonki będą posiadać specjalne profilowanie aby wspierać łuk stopy.
2. Paski – zwracajmy uwagę na jakość wykonania pasków, powinny być one wykonane z bardzo dobrych materiałów najlepiej z delikatnej skóry.
3. Japonki nie powinny być noszone na co dzień – wybierajmy je idąc na plażę czy na basen.
4. Nie powinniśmy korzystać z japonek prowadząc samochód – stopa może się z nich wyśliznąć lub podeszwa podwinąć.
5. Podczas wędrówek w góry – zapomnijcie o japonkach. Ten rodzaj obuwia nigdy się w takich warunkach nie sprawdzi. To może brzmi śmiesznie ale wiele razy na górskich trasach można spotkać turystów w japonkach/klapkach. Szczególnie gdy wakacje macie zamiar spędzić np. gdzieś nad Adriatykiem lub w górzystej części wysp greckich, gdzie obejrzenie pięknych widoków wiąże się ze wspinaczką, skałkami – zaopatrzcie się w buty o twardej podeszwie. Klapki schowajcie do torby lub plecaka.
6. Klapki teoretycznie powinniśmy wymieniać co 3 do 4 miesięcy – takie są przynajmniej zalecenia ekspertów. Pozostawiamy wybór Wam ale nie są to na tyle drogie rzeczy aby rzeczywiście przynajmniej raz na sezon nie kupować nowych.
7. Pamiętajmy także aby stopy były nasmarowane i chronione przed słońcem. Stopa w klapkach jest odsłonięta przez co narażona jest na działania promieni słonecznych. Często o tym zapominamy a potem cierpimy.
Pamiętajmy, że chodząc w  klapkach, ryzykujemy przeciążenie ścięgien i mięśni stawu skokowego. Konieczność ciągłego zginania palców może prowadzić do bolesnego zapalenia ścięgien palców. Stąd warto wziąć pod rozwagę wcześniej opisane punkty i samemu zadecydować czy przypadkiem nie wybrać wygodnych sandałów.